NAZAN PAK

NAZAN PAK, 1985 YILINDA ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI BÖLÜMÜ’NDEN MEZUN OLDU VE 1988 YILINA KADAR KAPALIÇARŞI’DA LEVON-RAFFİ ŞADYAN ATÖLYESİNDE METAL İŞLEME ÜZERİNE ÇALIŞTI. 1999-2009 YILLARI ARASINDA İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI BÖLÜMÜ’NDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPTI.

1989 YILINDA İSTANBUL’DA ELA CİNDORUK İLE BERABER TAKI TASARIM VE ÜRETİM ATÖLYESİNİ KURDU; TEK VEYA SINIRLI SAYIDA ÇOĞALTILMIŞ ÖZGÜN TASARIMLARINI ÜRETMEYE BAŞLADI.

NAZAN PAK FARKLI DÖNEMLERDE BİRÇOK KİŞİSEL SERGİ AÇTI VE GRUP SERGİLERİNE KATILDI. 1999 YILINDA BORUSAN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ İÇİN ‘RUH VE BEDEN İÇİN ÇOĞALTMALAR – SANATÇI VE TASARIMCI MÜCEVHERLERİ’ SERGİSİNİ YILMAZ AYSAN VE ELA CİNDORUK İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİ.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ALTIN VE GÜMÜŞ ARI ÖZEL ÖDÜLLERİ’Nİ ELA CİNDORUK İLE TASARLAYAN NAZAN PAK, 2012 YILINDA ‘ELLE STİL YILIN MÜCEVHER TASARIMCISI’ ÖDÜLÜNÜ ALDI.

NAZARLIK

GÖZE GELMEKTEN YOLA ÇIKAN ÜÇ BOYUTLU, HER YÜZEY ÜSTÜNDE KENDİNİ GÖSTEREN, SİZİ İZLEYEN VE SİZİN DE HER YERDEN GÖREBİLECEĞİNİZ GÖZ FORMUNDA BİR NAZARLIK.

SATIN AL

MAZARİN VAZO

ÇOK ESKİ BİR ELMAS KESİMİ OLAN MAZARİN’İ MÜCEVHER DIŞINDA KULLANARAK İŞLEVİ OLAN BİR OBJE TASARLAMAK İSTEDİM. KESME CAMIN RENGİNİN VE PARLAKLIĞININ ELMASA YAKINLIĞI MAZARİN KESİM BİR VAZO FİKRİYLE BİREBİR ÖRTÜŞTÜ.

SATIN AL

YAPRAK VAZOLARI

GÜNDELİK HAYATIMDA ÇOK SIK KARŞIMA ÇIKAN ÜÇ ÇEŞİT AĞAÇ, ÇINAR, ARAP YASEMİNİ VE MANOLYA AĞAÇLARININ YAPRAKLARINDAN ESİNLENDİĞİM ÜÇ ÇEŞİT ÇEŞM-İ BÜLBÜL TASARLADIM. ÇEŞM-İ BÜLBÜL’ÜN ALIŞILMIŞ FORMUNUN ÖTESİNDE BU YAPRAKLARIN FARKLI FORMLARININ GİZLENDİĞİ, YAZ VE SONBAHAR AYLARINDA BU YAPRAKLARIN ALACAĞI SARIDAN TURUNCUYA, HATTA KIRMIZIYA KADAR ÇEŞİTLİ RENKLERİN ORTAYA ÇIKTIĞI ZAMANLARI YANSITAN ÜÇ FORM HAYAL ETTİM.

SATIN AL