BİRSEL + SECK

NEW YORK MERKEZLİ İNOVATİF BİR TASARIM STÜDYOSU OLAN, TASARIM DÜŞÜNCESİ, STRATEJİ VE İNOVASYON PROJELERİNDE LİDER MARKALARLA BİRLİKTE ÇALIŞAN BİRSEL + SECK, AYŞE BİRSEL VE BIBI SECK TARAFINDAN KURULDU.

AYŞE BİRSEL, ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’Nİ BİTİRDİKTEN SONRA FULBRIGHT BURSU ALARAK PRATT ENSTİTÜSÜ’NDE ENDÜSTRİYEL TASARIM ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPTI. AYŞE BİRSEL, KULLANICI MERKEZLİ, HÜMANİST TASARIM YAKLAŞIMINI VE KENDİ GELİŞTİRDİĞİ ‘DECONSTRUCTION: RECONSTRUCTION’ SÜRECİNİ KULLANARAK ESKİ SORUNLARA YENİ ÇÖZÜMLER GETİRİR. ‘IDEA ALTIN ÖDÜLÜ’, BROOKLYN SANATÇI MÜZESİ’NİN ‘GENÇ TASARIMCI ÖDÜLÜ’ DE DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK ÖDÜL ALMIŞTIR. MUSEUM OF MODERN ART, COOPER HEWITT ULUSAL SANAT MÜZESİ VE PHILADELPHIA SANAT MÜZESİ’NİN DAİMİ KOLEKSİYONLARINDA SERGİLENEN ÇALIŞMALARI VARDIR.

BIBI SECK, 1990 YILINDA PARİS’TEKİ ESDI’DE ENDÜSTRİYEL TASARIM ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPTI. BIBI SECK, MALZEMELER VE İMALAT KONUSUNDA GENİŞ DENEYİMLERE SAHİPTİR VE BÜYÜK TASARIM EKİPLERİNE KARMAŞIK SORUNLAR KONUSUNDA DANIŞMANLIK YAPAR. TASARIMLARIYLA 1996 VE 2002 YILLARINDA ‘YILIN OTOMOBİLİ’ ÖDÜLÜNÜ VE TASARLADIĞI BİR SAAT İLE 2002 YILINDA ‘PRIX D’HORLOGERIE DE GENEVÉ’ ÖDÜLÜNÜ KAZANMIŞTIR.

KADINBUDU

TÜRKİYE’MİZİN EN GÜZEL YEMEKLERİNDEN BİRİ KADINBUDU Kİ BAŞKA KÜLTÜRDE BÖYLE İSİMLER GALİBA YOK, BU KOLEKSİYONA COK YAKIŞTI. ÇEŞM-İ BÜLBÜLÜN KLASİK TARİHSEL FORMLARINI, CAMIN AKIŞINI DOLGUN, DOLU DOLU, BINGIL BINGIL, TAŞKIN HAYAL ETTİK. SANKİ CAMA VE CEŞM-İ BÜLBÜLE BU DOLGUNLUK ÇOK YAKIŞTI.

SATIN AL

EVERYDAY CRYSTAL

KRİSTALİN GÜZELLİĞİNİN GÜNDELİK HAYATA TAŞINDIĞI, DEMOKRATİK, HER BÜTÇEYE UYGUN, HER SOFRAYI KALKINDIRACAK BİR SERİ.

SATIN AL

ÇİFTE ÇEŞM-İ BÜLBÜL

ÇEŞM-İ BÜLBÜL ÇİZGİ DESENİNİ İÇ VE DIŞ DUVARLARDA UYGULAYARAK SADE BİR DOKUDAN ÜÇ BOYUTLU, DERİNLİĞİ OLAN BİR BÜTÜNLÜK ELDE ETTİK.

SATIN AL

ÇEŞM-İ BÜLBÜL SULAMA

CEŞM-İ BÜLBÜL DESENLERİ VE MODERN FO RMLARIN BİR ARAYA GELMESİ İLE ÇİÇEK SULAMA KABI VE SURAHİNİN ÇAKIŞMASI DA DİYEBİLİRİZ. YEPYENİ BİR SU SÜRAHİSİ ORTAYA ÇIKTI. SEDA EVIS İLE.

SATIN AL

PATCHWORK BEYKOZ

NASIL KUMAŞLARDAN YAMA YAPILIRSA CAMDAN BEYKOZ DESENLİ BİR KIRKYAMA YARATALIM, KLASİK BEYKOZU BOZUP TEKRAR YAPALIM DEDİK. JON ENG İLE.

SATIN AL

AFRICAN ZİGZAG

BIBI SECK’İN BATI AFRİKA KÜLTÜRÜ İLE TÜRK KÜLTÜRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİĞİ BU SÜRAHİ VE BARDAK, BİR ANLAMDA BİZİM ÇOK KÜLTÜRLÜ KİŞİLİĞİMİZİ YANSITAN BİR TASARIM.

SATIN AL

ANAMORPHIC BEYKOZ + ANAMORPHIC ÇEŞM-İ BÜLBÜL

ANAMORPHIC SEVDİĞİMİZ BİR GÖRSEL YANILSAMA. SİHİRBAZLIK GİBİ BİRAZ. PAŞABAHÇE BİZDEN CAMI BAŞKA BİR NOKTAYA ÇEKMEMİZİ İSTEDİĞİ ZAMAN BEYKOZ VE ÇEŞM-İ BÜLBÜLÜ YENİ BİR ÜSLUPLA YENİDEN YARATMAK İSTEDİK. CAMIN ÜZERİNE YAPMADAN NASIL YAPARIZ DİYE DÜŞÜNDÜK, JON ENG İLE ANAMORPHIC’İ GELİŞTİRDİK.

SATIN AL

NAZAR YÜZLER VE GÖZÜNDEN VURDUM

NAZAR BONCUĞU ASLINDA BİR GÖZ. O GÖZÜN YÜZÜNÜ DÜŞÜNDÜK. AĞIZLARI İLE DUYGULARI İFADE EDEREK BİRER NAZARLIK EMOTİKONU OLDULAR. GÖZÜNDEN VURDUM’DA İSE, KLASİK NAZARLIĞIN DELİĞİNİ ORTAYA GETİRDİK, ASLINDA BİR SİMİT VEYA AMERİKA’DAKİ BAGEL GİBİ. İKİSİ DE KLASİK VE ÇOK SEVİLEN NAZAR BONCUĞUNU NASIL DEĞİŞTİRMEDEN YENİLEYEBİLİRİZ, BU AŞK HİKAYESİNİ NASIL GÜNÜMÜZE TAŞIRIZIN ÜRÜNLERİ.

SATIN AL